Zengin Mutfağı

Tem 20 2019

Zengin Mutfağı

4,288 toplam görüntüleme, 1 bugün görüntüleme

Yıldızlar Altında Sinema gösterimleri ücretsizdir

Zengin Mutfağı
Kalamış parkı Salı, 21:00 – 22:30
Yönetmen: Başar Sabuncu
Senaryo: Başar Sabuncu (Eser: Vasıf Öngören)
Oyuncular: Şener Şen, Nilüfer Açıkalın, Okday Korunan, Gökhan Mete, Osman Görgen
Türkiye / 1988 / 81 dk. / Renkli / Türkçe / DVD

Lütfü Usta, zengin bir iş insanı olan Kerim Bey’in evinde aşçıdır. Mutfağının dışında olanlarla ilgilenmez, tek derdi patronunu memnun etmektir. Fakat 15-16 Haziran 1970’teki işçi eylemleri bu zengin mutfağının dinamiklerini değiştirecektir. Eylemler nedeniyle içine korku düşen Kerim Bey eve bir kurt köpeği alır ve Lütfü Usta’yı da köpeğin karnını doyurmakla görevlendirir. Lütfü Usta köpeği zehirlemenin yollarını arayadursun mutfakta kendisine yardımcı olan genç kız, Selim adlı bir gençle nişanlanmıştır. Parasızlık yüzünden çareyi muhbirlik yapmakta bulan Selim yakalanma korkusuyla köşke sığınır. Kerim Bey, Selim’in muhbirliğini tasvip etmekle kalmayıp destekler. Dışarıda süren işçi eylemleri, Selim’in geçirdiği dönüşüm ve nişanlısının ona karşı aldığı tavır en sonunda Lütfü Usta’yı da dönüştürecektir. İstanbul Şehir Tiyatroları’nda Lütfü Usta karakterini ilk kez 1978’de canlandıran Şener Şen’i bugün 40 yıl aradan sonra yine tiyatro sahnesinde aynı rolde izlemek mümkün.

Dramaturg, yönetmen ve yazar Vasıf Öngören’in yazıp ilk kez 1977 tarihinde sahneye koyduğu Zengin Mutfağı’nı 1988’de sinemaya Başar Sabuncu uyarlamıştır. Tiyatro ve sinema yönetmeni, oyun ve senaryo yazarı, çevirmen, sahne tasarımcısı ve oyuncu Başar Sabuncu (1943-2015) radyoda çalıştığı yılların ardından 12 Mart 1971 Darbesi nedeniyle yurtdışına çıkmış, daha sonra yurda dönerek İstanbul Şehir Tiyatroları’na katılmıştır. 12 Eylül Darbesini takiben 1402 sayılı kanunla tiyatrodaki görevine son verilen Sabuncu bu dönemde Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu’nda oyunlar sahneye koymuş, ilerleyen yıllarda ise sinemaya ağırlık vermiştir. 1985’ten itibaren kendi senaryolarını filme çekmeye başlamış, uluslararası arenada Türkiye’yi temsil etmiştir. 1988’de döndüğü Şehir Tiyatroları’ndan 2004 yılında ayrılmıştır. Sabuncu’nun Yolcu (1994), Kupa Kızı (1986) ve Asılacak Kadın (1986) gibi yönetmenliğini üstlendiği filmlerin yanı sıra Talihli Amele (1980), Şalvar Davası (1983), Namuslu (1984), Çıplak Vatandaş (1985) gibi filmlerin senaryosunda da imzası bulunmaktadır.

Zengin Mutfağı filmi, 80’li yıllara hakim olan sinema anlayışı içinde ayrıksı bir yerde durarak çekildiği dönemin atmosferini başarıyla yansıtır. 1980’lerde çöküş içinde olan Yeşilçam sinemasının dışına çıkmaya çalışan Türkiye sineması serbest piyasa ekonomisine geçişle birlikte artan rekabet ve bireycilik, tüketimcilik, köyden kente göç ve yoksullaşmanın yanı sıra sermaye lehine uygulanan siyasal baskıları konu edinmiş, faşizmin tezahürlerine odaklanan toplumsal gerçekçi filmlere bireyi merkeze alan filmler de eklenmiştir. Kır-kent çatışması göç ve kentleşme, zenginlik-yoksulluk ise neoliberal politikalarla bağlantısı üzerinden ele alınmış; dönemin ruhu sayılabilecek kolay yoldan köşeyi dönme en çok işlenen konulardan biri olmuştur.

Uluslararası Kadıköy Festivali kapsamında düzenlenen Yıldızlar Altında Sinema haftasında Sinematek/Sinema Evi, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek izleyicilere unutulmaz bir sinema deneyimi yaşatacak!

22-28 Temmuz 2019 tarihleri arasında Kalamış Parkı’nda yazlık sinema keyfini Sinematek ruhuyla birleştiren Yıldızlar Altında Sinema haftası için kurulacak dev perdede, 7 gece boyunca 7 ülkeden 7 filmin gösterimi yapılacak. Tunus Başkonsolosluğu, Arjantin Başkonsolosluğu, Fransız Kültür Merkezi ve Erler Film işbirliğiyle Sinematek/Sinema Evi’nin hazırladığı seçkide, beyazperdenin unutulmaz klâsiklerinin yanı sıra farklı coğrafyaların ilhâm verici hikâyeleri yer alıyor.